Allez au contenu Allez à la navigation

Problémy s lupinami a šupinami

Spoznajte ich, aby ste sa o ne mohli lepšie starať

Share

Nezávažné, mierne alebo vážne problémy s lupinami sú veľmi časté a v rovnakej miere postihujú ženy i mužov. Môžu sa objaviť kedykoľvek a týkajú sa všetkých typov vlasov a pokožky hlavy. Táto nadmerná deskvamácia pokožky hlavy je zapríčinená buď kolonizáciou kvasiniek (húb), alebo genetickou predispozíciou, ktorú odhalia environmentálne faktory.

Zhrnutie
  1. Čo presne sú lupiny?
  2. Ako rozoznať rôzne typy lupín?
  3. Ako vysvetliť závažné a chronické problémy so šupinami?
  4. Kedy hovoríme o vážnych problémoch so šupinami?
Problémy s lupinami a šupinami

Čo presne sú lupiny?

Lupiny spôsobuje chorobné množenie mikroorganizmu rodu Malassezia, ktorý patrí medzi kvasinky. Tento jav vyvoláva neprimerane rýchle obnovovanie  buniek epidermy, ktoré sa objavujú v zhlukoch na úrovni pokožky hlavy, a tvoria tak veľké lupiny, ktoré sa odlupujú alebo priľnavé lupiny mastného vzhľadu a sivožltej farby.
Lupiny môže sprevádzať silné podráždenie pokožky hlavy, ako aj viac či menej intenzívne svrbenie. Sú viditeľné vo vlasoch a väčšinou padajú na krk a plecia, najmä pri česaní. Stres, znečistenie prostredia alebo zimné obdobie predstavujú faktory, ktoré môžu podporovať alebo zvyšovať množenie kvasiniek rodu Malassezia, a tým aj výskyt lupín.

Ako rozoznať rôzne typy lupín?

Rozlišujeme suché a mastné lupiny, pretože ich vzhľad môže napovedať o type poruchy, ktorá je za ne zodpovedná.
. V prípade miernych problémov s lupinami sú šupiny tenké, suché, sivé alebo belavé a nepriliehajú k pokožke hlavy, padajú na plecia.
. Hrubé, mastné, žltkasté lupiny, ktoré priliehajú k pokožke hlavy, často sprevádza svrbenie. Predstavujú miernu formu seboroickej dermatitídy. Pokožka hlavy je často podráždená a ružová.
. Šupiny väčších rozmerov, ktoré sú suché, belavé a nachádzajú sa na začervenanom podklade, sú charakteristické pre psoriázu. V tomto prípade dochádza najčastejšie k pridruženému svrbeniu.
V prípade pochybností a vážnych problémov s lupinami treba vyhľadať kožného lekára.

Ako vysvetliť závažné a chronické problémy so šupinami?

Psoriázu charakterizujú vážne problémy so šupinami so suchými oblasťami, ktoré sa prejavujú ako hrubšie alebo tenšie suché škvrny (šupiny väčších rozmerov). Tie sú dobre ohraničené, predovšetkým na okrajoch vlasovej pokožky, okrúhle alebo oválne a spájajú začervenanie a šupiny. Šupiny sú rôznych rozmerov, niekedy môžu vytvoriť až „masku” pokrývajúcu celú vlasatú časť hlavy. Sú striebristo biele, kompaktné, suché a veľmi dobre priliehajú k pokožke hlavy. Často ich sprevádza intenzívne svrbenie.
Za vznik vážnych šupín so suchými oblasťami môže genetická predispozícia, stres, niektoré infekcie (predovšetkým infekcie uší, nosa, krku a ústnej dutiny) a užívanie niektorých liekov (lítium, syntetické antimalariká, betablokátory, ...).
Sú výsledkom kombinácie 3 faktorov:
. Nadmerné množenie buniek epidermy, ktoré má za následok výrazné zhrubnutie pokožky v oblasti suchých škvŕn so začervenaním a šupinami. 
. Porucha diferenciácie, teda obnovy buniek epidermy. Proces obnovy, ktorý bežne trvá približne mesiac, sa skráti na menej ako týždeň (3 až 6 dní). Pri diferenciácii keratinocytov dochádza k problémom – až do zrohovatenej vrstvy sa u nich zachováva jadro.
. Zápalová reakcia na úrovni dermy.
Vážne šupiny so suchými oblasťami sa vyvíjajú vo fázach náhleho prepuknutia a dočasnej úľavy, ktoré sa striedajú.

Kedy hovoríme o vážnych problémoch so šupinami?

Výskyt šupín môže byť spojený s dvomi ochoreniami – seboroickou dermatitídou (SD) a psoriázou.
V prípade SD je pôvod šupín rovnaký ako pôvod lupín (množenie kvasiniek Malassezia), ale majú vážnejšie klinické následky.
V prípade psoriázy nie je príčinou kolonizácia kvasiniek. Ide o celkom odlišné ochorenie súvisiace s genetickou predispozíciou, ktorú odhalia environmentálne faktory.