šupiny na koži

Seboroická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom a šupinami a postihuje najmä tvár a vlasovú pokožku.


Na tvári zasahuje predovšetkým mastné oblasti (bohaté na mazové žľazy) a taktiež nos, záhyby bočných strán spodnej časti nosa (nasolabiálne záhyby), oblasť medzi obočím a obočie, vonkajšie zvukovody. Veľmi často býva postihnutá vlasová pokožka a ochorenie spôsobuje zápalový stav s lupinami. Okrem týchto oblastí môžu byť zasiahnuté aj ďalšie ochlpené oblasti, ako je okraj pohyblivého viečka (zapríčiňuje blefaritídu), dokonca ohanbie a u mužov aj brada alebo oblasť hrudníka.

seborrhoea vo vlasoch

Vo vlasovej časti hlavy sú šupiny žltkasté a mastné a k pokožke priliehajú málo alebo vôbec. Možné je aj rozšírenie za hranicu vlasov, na čelo. Viac informácií nájdete v sekcii „Lupiny a šupiny” vo vlasoch a vlasovej pokožke na tomto odkaze.
Seboroická dermatitída sa vyvíja v kratších obdobiach, ktoré sa striedajú s obdobiami úplného alebo relatívneho pokoja. Ročné obdobia a stres môžu vplývať na zhoršenie zápalových procesov. K zvýšenému výskytu klinických prejavov často dochádza v zimnom období.
Príznaky tohto ochorenia sú rôzne, ale veľmi časté je svrbenie a pocity pálenia.

Koho postihuje seboroická dermatitída?

Ide o pomerne časté ochorenie dospelých (postihuje 3 % populácie), najmä mladých ľudí, ale najčastejšie postihuje dojčatá, pričom seborea postihuje až 71 % detí. Jedným z prejavov seboroickej dermatitídy u dojčiat je tzv. "mliečna krusta". Na mliečnu krustu použite jemný krém pre deti z radu ABCDerm alebo šampón, ak sa vyskytuje vo vlasoch.

Chronický, opakujúci sa charakter seboroickej dermatitídy, ktorá naraz spúšťa začervenanie tváre a niekedy aj šupiny a/alebo lupiny, vyvoláva u postihnutých ľudí veľmi nepríjemný pocit. Takýto pocit hanby má nielen sociálny, ale aj funkčný rozmer (svrbenie, pocity pálenia…)

Sebaceous gland
množstvo kožného mazu
Immunity
kvasinky (huby) rodu Malassezia prítomné na pokožke niektorých ľudí (saprofytická flóra) reakcia imunitného systému postihnutého človeka na - kvasinky, ktoré dráždia a zapaľujú pokožku

Ako rozpoznať psoriázu?

Psoriáza je neprenosné chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje 2 % až 3 % populácie. Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Spúšťacie faktory súvisia s genetickou predispozíciou a podporujú vznik lézií.

Psoriatické lézie sú červené, dobre ohraničené a pokryté hrubými belavými šupinami.

Najčastejšie postihnuté oblasti sú lakte a kolená (oblasti náchylné na drobné poranenia). Postihnutá však môže byť akákoľvek oblasť kože a vo veľkej miere sú postihnuté aj vlasy (najmä zátylok). Ak sú záhyby (slabiny alebo podpazušie) postihnuté psoriázou, hovoríme o inverznej psoriáze, pri ktorej je šupinatenie oveľa menšie. Nechty môžu byť tiež niekedy postihnuté rôznymi spôsobmi (zhrubnutie, priehlbiny, deformácie). Psoriáza sa niekedy na koži prejavuje vo forme malých ložísk "v kvapkách" alebo pľuzgierikov na začervenanom povrchu.

vyhnite sa poškriabaniu citlivej pokožky

Lézie môžu byť spojené s intenzívnym svrbením, dokonca pocitmi pálenia v oblasti záhybov. Psoriáza môže podstatne vplývať na kvalitu života, a to predovšetkým v prípade, že je rozšírená alebo prítomná na obzvlášť nepríjemných alebo viditeľných miestach.  
Okrem kožnej formy psoriázy existuje aj psoriatická artritída. Tá sa vyskytuje u približne 25 % ľudí, ktorí trpia kožnou formou psoriázy. Psoriatická artritída môže byť axiálna (postihuje chrbticu) alebo periférna (zasahuje najmä kĺby článkov prstov).

Koho postihuje psoriáza?

Psoriáza postihuje mužov aj ženy a môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Tretina prípadov sa vyskytuje pred 20. rokom života a veľmi často sa vyskytuje u ľudí vo veku od 20 do 40 rokov. V 30 až 40 % prípadov bola zistená genetická predispozícia. Ochorenie prenášajú viaceré gény (ide o multigenetický proces), tým pádom nie je systematické.

Sun
Klimatické zmeny predovšetkým obdobia chladu
piktogram mikroskop
Infekčné faktory najmä zápaly nosohltana
Stress
Psychologický stres koža je pod vplyvom neurotransmiterov, a preto je „nadmerne reaktívna”
oblasť na tele
Lokálne poranenia popáleniny, trenie a z pragmatického hľadiska škriabanie
Pills
Niektoré lieky syntetické antimalariká, niektoré lieky na vysoký krvný tlak, lítiové soli, niektoré typy očných kvapiek...
Obecné rizikové faktory Psoriáza sa tiež častejšie vyskytuje u pacientov so všeobecnými rizikovými faktormi, ako sú nadváha a obezita, cukrovka alebo fajčenie.

  • MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

    V oboch prípadoch ide o chronické ochorenie, čo znamená, že sa nedá úplne vyliečiť, ale správnou liečbou a starostlivou starostlivosťou ho možno priviesť do stavu bez príznakov (tzv. remisie). Keďže každý pacient je iný, toto obdobie môže trvať rôzne dlho. Čas potrebný na dosiahnutie tohto stavu sa tiež líši, ale zvyčajne trvá týždne až mesiace.

    Nemalo by sa však zabúdať, že aj v asymptomatickom období prebiehajú v koži zápalové procesy, takže je vhodné udržiavať liečbu, aby sa zabránilo recidíve. Dermokozmetické prípravky na vonkajšie použitie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre toto ochorenie a obsahujú čo najmenej prísad, sú v tomto smere veľmi nápomocné.

    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

Ak je začervenanie spojené so šupinami, obráťte sa na dermatológa, ktorý stanoví diagnózu a povie vám, či máte seboroickú dermatitídu, psoriázu alebo iné ochorenie.

V niektorých prípadoch lekár hľadá príčinu, ktorá je zodpovedná za vznik seboroickej dermatitídy. Vo väčšine prípadov lekárska starostlivosť spočíva v predpísaní vhodnej liečby, najčastejšie antimykotík. Ak trpíte seboroickou dermatitídou, používajte produkty pre veľmi citlivú seboroickú pokožku, ale berte do úvahy aj to, že liečba si vyžaduje trpezlivosť a seborea sa môže pravidelne vracať.   

Antimykotiká sa používajú vo forme šampónov a krémov na tvár. V niektorých prípadoch sa lítium používa aj vo forme gélu. Produkty obsahujúce kortizón by sa nemali aplikovať na tvár. Hoci tieto produkty poskytujú rýchlu úľavu, zvyšujú citlivosť pokožky a majú veľmi negatívny účinok v strednodobom horizonte.

seboroická dermatitída na pokožke hlavy

Lekár najprv posúdi rozsah psoriázy, jej dosah, prítomnosť metabolického syndrómu a prípadnú nadmernú konzumáciu alkoholu alebo fajčenie. Vyšetrí, či existuje nejaká artritída, ktorá by mohla súvisieť so psoriázou, či je možné nájsť nejaký špeciálny faktor, ktorý vyvolal alebo mohol vyvolať psoriázu.

Kľúčom k úspechu je prestať sa škrabať, pretože škrabanie podporuje tvorbu usadenín. Je tiež veľmi žiaduce prestať používať škodlivé látky (alkohol, tabak).
Prípady, keď je psoriáza rezistentná na liečbu, sú veľmi zriedkavé. V skutočnosti existuje mnoho liečebných postupov, ktoré sú prispôsobené rôznym formám psoriázy. Našťastie väčšina typov psoriázy je malej alebo strednej závažnosti a nevyžaduje si "ťažkú" liečbu. Najčastejšie teda stačí lokálna liečba, ktorá sa však musí pravidelne aplikovať na postihnuté miesto. Ak sa liečba preruší, lézie sa znovu objavia.

 

Lokálna liečba zahŕňa kortikosteroidy a deriváty vitamínu D. Každodenné zvlhčovanie pokožky krémami je nevyhnutné, aby sa zabránilo recidíve, pretože suchá pokožka podporuje návrat ochorenia. Na pokožku hlavy sa pri lupinách používa keratolytická liečba (kyselina salicylová, močovina). K obvyklým typom liečby patrí fototerapia kožným lekárom, retinoidy, metotrexát, cyklosporín, lieky vyrobené biotechnologicky.

psoriasis on forehead and scalp

Treba mať na pamäti, že seboroická dermatitída a psoriáza nie sú nákazlivé choroby. Prevencia spočíva predovšetkým v obmedzení spúšťačov alebo faktorov, ktoré podporujú rozvoj ochorenia, ako je škrabanie, ktoré podporuje tvorbu usadenín, a dráždivé alebo zle prispôsobené výrobky.

Pri psoriáze je tiež nevyhnutné vyhýbať sa zmenám teploty a chladu.

Pri oboch ochoreniach zvyčajne pomáha slnko a kúpanie v mori. Hoci je ťažké ich natrvalo vyliečiť, nie je dôvod sa vzdávať. Je dôležité si uvedomiť, že pravidelná starostlivosť prináša predĺžené stavy bez prítomnosti ochorenia a výrazne zlepšuje kvalitu života pacientov.

žena, ktorá sa chráni pred slnkom

Vyberajte si jemné, upokojujúce čistiace produkty s veľmi vysokou toleranciou, najlepšie bez parfumácie, konzervačných a povrchovo aktívnych látok. Tvár utierajte veľmi jemne, nehnette ju. Viac informácií o starostlivosti o pokožku hlavy a vlasy v prípade seboroickej dermatitídy alebo psoriázy nájdete na tomto odkaze.

hydratácia pokožky je nevyhnutná

V prípade šupín je potrebná hydratácia. 1 až 2-krát denne zľahka naneste hydratačný krém na citlivú pokožku (bez parfumácie, konzervačných látok, povrchovo aktívnych látok), aby ste bojovali proti zápalovej reakcii.

1 až 2-krát týždenne môžete použiť intenzívnu hydratačnú masku. Ak sa stav zlepší, je dôležité pokračovať v liečbe ešte niekoľko mesiacov, pretože zápal trvá dlho, hoci už nie je viditeľný.

citlivý nedráždivý krém proti seborei a psoriáze

Každodenné čistenie s oplachovaním

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu a šupinateniu

Patent D.A.F.

Sensibio DS+ Gel moussant

(Napíšte prvú recenziu)

Upokojujúci gél na seboroickú pokožku so šupinami

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu a šupinateniu

Patent D.A.F.

Sensibio DS+ Krém

(2 hodnotenia)

Upokojujúca starostlivosť proti začervenaniu a šupinám.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

nodé ds+ ěampon

Každodenné čistenie s oplachovaním

Pokožka hlavy s lupinami a so šupinkami

Patent DSactiv™

Nodé DS+ Šampón

(1 hodnotenie)

Šampón, ktorý pôsobí na všetky príčiny tvorby lupín a proti ich návratu.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci