Allez au contenu Allez à la navigation

Začervenaná pokožka so šupinami

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Začervenanie spojené so šupinami na pokožke tváre, tela a hlavy môže súvisieť so seboroickou dermatitídou a psoriázou, čo sú dva špecifické chronické stavy príznačné pre citlivú a reaktívnu pokožku.

Zhrnutie
 1. Ako rozoznať seboroickú dermatitídu?
 2. Koho postihuje SD?
 3. Aké sú príčiny SD?
 4. Ako rozoznať psoriázu?
 5. Koho postihuje psoriáza?
 6. Aké sú príčiny psoriázy?
Začervenaná pokožka so šupinami

Ako rozoznať seboroickú dermatitídu?

Seboroická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom a šupinami a postihuje najmä tvár a vlasovú pokožku. 
Na tvári zasahuje predovšetkým mastné oblasti (bohaté na mazové žľazy) a taktiež nos, záhyby bočných strán spodnej časti nosa (nasolabiálne záhyby), oblasť medzi obočím a obočie, vonkajšie zvukovody.  Veľmi často býva postihnutá vlasová pokožka a ochorenie spôsobuje zápalový stav s lupinami. Okrem týchto oblastí môžu byť zasiahnuté aj ďalšie ochlpené oblasti, ako je okraj pohyblivého viečka (zapríčiňuje blefaritídu), dokonca ohanbie a u mužov aj brada alebo oblasť hrudníka.
Vo vlasatej časti hlavy sú šupiny žltkasté a mastné a k pokožke priliehajú málo alebo vôbec. Možné je aj rozšírenie za hranicu vlasov, na čelo. Viac informácií nájdete v sekcii „Lupiny a šupiny” vo vlasoch a vlasovej pokožke na tomto odkaze.
Seboroická dermatitída sa vyvíja v kratších obdobiach, ktoré sa striedajú s obdobiami úplného alebo relatívneho pokoja. Ročné obdobia a stres môžu vplývať na zhoršenie zápalových procesov. K zvýšenému výskytu klinických prejavov často dochádza v zimnom období.
Príznaky tohto ochorenia sú rôzne, ale veľmi časté je svrbenie a pocity pálenia.

Koho postihuje SD?

Ide o časté ochorenie u dospelých (postihuje 3 % populácie), predovšetkým mladých ľudí, ale veľmi často dočasne postihuje aj dojčatá (71 %). Jedným z prejavov seboroickej dermatitídy u dojčiat je tzv. „mliečna chrasta”.

Aké sú príčiny SD?

K náhlemu vzniku seboroickej dermatitídy prispievajú určité osobité podmienky - najčastejšie sa jej príznaky objavujú u zdravých mladých ľudí.
Môže za to niekoľko faktorov:
 • množstvo kožného mazu
 • kvasinky (huby) rodu Malassezia prítomné na pokožke niektorých ľudí (saprofytická flóra)
 • reakcia imunitného systému postihnutého človeka na kvasinky, ktoré dráždia a zapaľujú pokožku
 
Chronický, opakujúci sa charakter seboroickej dermatitídy, ktorá naraz spúšťa začervenanie tváre a niekedy aj šupiny a/alebo lupiny, vyvoláva u postihnutých ľudí veľmi nepríjemný pocit. Takýto pocit hanby má nielen sociálny, ale aj funkčný rozmer (svrbenie, pocity pálenia…).

Ako rozoznať psoriázu?

Psoriáza je neprenosné chronické ochorenie kože, ktoré postihuje 2 až 3 % populácie. Objaviť sa môže v každom veku. Existujú určité špecifické spúšťacie faktory, ktoré súvisia s genetickou predispozíciou a podporujú výskyt lézií.
Psoriatické ložiská sú červené (erytematózne) a pokryté hrubými belavými šupinami. V porovnaní so zdravou pokožkou sú veľmi dobre ohraničené. Najčastejšie postihnutými oblasťami sú lakte a kolená (oblasti náchylné na drobné úrazy). Zasiahnutá však môže byť akákoľvek oblasť kože a vo veľkej miere sa vyskytuje vo vlasovej pokožke (predovšetkým v oblasti zátylku). V prípade, že psoriáza zasahuje záhyby (slabiny alebo podpazušie), hovoríme o inverznej psoriáze, pri ktorej je šupinatosť oveľa menšia. Rôznymi spôsobmi môžu byť niekedy postihnuté aj nechty (zhrubnutie, priehlbiny, deformácie). 
Psoriáza sa niekedy prejavuje na pokožke maličkými ložiskami „v kvapkách” alebo pľuzgierikmi na začervenanom podklade.
Lézie môžu byť spojené s intenzívnym svrbením, dokonca pocitmi pálenia v oblasti záhybov. Psoriáza môže podstatne vplývať na kvalitu života, a to predovšetkým v prípade, že je rozšírená alebo prítomná na obzvlášť nepríjemných alebo viditeľných miestach.  
Okrem kožnej formy psoriázy existuje aj psoriatická artritída. Tá sa vyskytuje u približne 25 % ľudí, ktorí trpia kožnou formou psoriázy. Psoriatická artritída môže byť axiálna (postihuje chrbticu) alebo periférna (zasahuje najmä kĺby článkov prstov).

Koho postihuje psoriáza?

Psoriáza postihuje mužov i ženy a môže sa objaviť v akomkoľvek veku. V tretine prípadov sa však objavuje pred dovŕšením dvadsiatich rokov a veľmi často k nej dochádza u ľudí, ktorí majú medzi 20 a 40 rokov.

Aké sú príčiny psoriázy?

V 30 až 40 % prípadov bola zistená genetická predispozícia. Ochorenie prenášajú viaceré gény (ide o multigenetický proces),  tým pádom nie je systematické.
 
Zrýchlenie obnovy epidermy spôsobuje vznik lézií na koži.  Na základe tejto predispozície sú zrejmé určité spúšťacie faktory:
 • Klimatické zmeny (predovšetkým obdobia chladu)
 • Infekčné faktory (najmä zápaly nosohltana)
 • Psychologický stres (koža je pod vplyvom neurotransmiterov, a preto je „nadmerne reaktívna”
 • Lokálne poranenia (popáleniny, trenie a z pragmatického hľadiska škriabanie)
 • Niektoré lieky (syntetické antimalariká, niektoré lieky na vysoký krvný tlak, lítiové soli, niektoré typy očných kvapiek...) 
Lekári tieto lieky poznajú a neprerušia užitočnú liečbu bez dôkazu o ich spojitosti so psoriázou.
 
Niektoré ochorenia alebo škodlivé návyky, aj keď nie pravidelné, sa objavujú častejšie u psoriatických pacientov, napríklad metabolický syndróm (medzi znaky patrí nadváha, zvýšená hladina tukov v krvi,  zvýšená hladina cukrov v krvi alebo vysoký krvný tlak), nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie.