Allez au contenu Allez à la navigation

Podráždená pokožka s pocitmi svrbenia, atopická pokožka

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share
Podráždená pokožka s pocitmi svrbenia predstavuje atopickú pokožku. Ide o zhoršený stav veľmi suchej pokožky. Toto kožné ochorenie, ku ktorému dochádza už v rannom detstve, je naozajstnou epidémiou. Ide dokonca o jednu z prvých príčin návštevy kožného lekára. Za 30 rokov sa počet prípadov atopickej dermatitídy v západných krajinách*  zdvojnásobil až strojnásobil. Atopická dermatitída je menej známe, často nepochopené ochorenie, ktoré ničí život detí aj ich rodičov. Nedávne vedecké objavy však umožnili pokrok v chápaní tohto ochorenia a úpravu liečebného režimu už od narodenia. 
 
*Zdroj: Atopická dermatitída: epidemiológia vo Francúzsku, definície, prírodné vedy, spojenie s inými atopickými prejavmi, skóre závažnosti, kvalita života.  E. Mahé. Ann. Dermatol. Venereol. 2005; 132
Zhrnutie
  1. Ako rozoznať atopickú pokožku?
  2. Aké sú príčiny atopie?
  3. Vývoj atopickej dermatitídy
  4. Koho postihuje?
Podráždená pokožka s pocitmi svrbenia, atopická pokožka

Ako rozoznať atopickú pokožku?

Atopická dermatitída je zápalové kožné ochorenie charakterizované extrémne suchou pokožkou a červenými škvrnami, ktoré sú často pokryté malými vačkami („pľuzgierikmi”) vyvolávajúcimi intenzívne svrbenie. Atopická dermatitída je nezhubné, nenákazlivé chronické ochorenie, ktoré sa vyvíja náhlymi výskytmi ekzému. Tieto akútne stavy výrazne ovplyvňujú kvalitu života a veľmi často bývajú príčinou nespavosti. Postupne sa atopický terén, teda predispozícia na rozvoj alergického ochorenia, môže prejavovať ďalšími alergiami, ako je astma, nádcha alebo zápal očnej spojovky. Komplikáciami sú sekundárne bakteriálne alebo vírusové infekcie (herpesy). Na atopickom teréne sa objavujú aj infekčné epiteliálne tumorčeky (molluscum contagiosum) vírusového pôvodu.

Aké sú príčiny atopie?

Extrémne suchá pokožka sa stáva priepustnejšou a prestáva plniť funkciu bariéry pred vonkajšími a vnútornými nepriaznivými vplyvmi. Nie každá suchá pokožka sa však stane atopickou. Atopia sa vyvíja na geneticky priaznivom teréne. Predchádzajúce štúdie ukázali, že ak má atopickú pokožku jeden z rodičov, pravdepodobnosť jej výskytu u dieťaťa je 30 %**. V prípade, že sú postihnutí obidvaja rodičia, je pravdepodobnosť 70 %**. Atopická pokožka je okrem genetických faktorov spojená aj so vzbúreným imunitným systémom, ktorý reaguje prehnane zápalom. Epiderma je priepustná vrstva, prepúšťa alergény (roztoče, zvieracie chlpy, peľ...) a niektoré baktérie (zlatý stafylokok), ktoré zapríčiňujú zápalové reakcie. Potravinové alergény (kravské mlieko, vajcia atď.) sú na úrovni trávenia tiež jedným z faktorov zodpovedných za niektoré náhle výskyty ekzému. Ďalšími faktormi sú napríklad chemické látky používané na pokožku, teplo alebo potenie, ktoré predstavujú zdroje podráždenia a spôsobujú prepuknutie ekzému. Treba však povedať, že potravinová alergia sa vo veľkej väčšine prípadov u atopických detí nevyskytuje. Potravinové alergie sa prejavujú tráviacimi alebo kožnými príznakmi a „zlomom” krivky hmotnosti a veľkosti.
 
**Zdroj: Atopická dermatitída. SA Büchner. Forum Med Suisse č. 19, máj 2001

Vývoj atopickej dermatitídy

. 1. fáza
Atopická dermatitída spravidla začína medzi 2. a 3. mesiacom života, kedy sa objavia dobre ohraničené červené škvrny na lícach, rukách, neskôr aj v oblastiach, kde sa ohýbajú lakte a kolená. Ochorenie sa vyvíja náhlymi opakovanými návratmi počas jedného až dvoch rokov. Pokožka je nepretržite suchá, čo podnecuje svrbenie, ktoré je príčinou nespavosti a zhoršenia kvality života.
 
. 2. fáza
Po niekoľkých rokoch sa u niektorých detí môže rozvinúť ďalší prejav atopie, ktorým je nádcha a/alebo alergická astma. Hovoríme o „atopickom pochode”, ktorý je často spojený so škriabaním a výraznou kolonizáciou pokožky zlatým stafylokokom.
 
Vedecká komunita preto v súčasnosti žiada, aby sa za účelom predchádzania vzniku a zhoršovania tohto ochorenia začalo s liečbou včas, a to už od narodenia v prípade objavenia atopickej pokožky u novorodencov, ktoré ešte nie sú postihnuté týmto ochorením, ale existuje u nich genetická predispozícia (atopickí rodičia, atopickí súrodenci).

Koho postihuje?

Postihnutí ľudia majú osobitú alergickú genetickú predispozíciu (atopický terén), ktorá sa môže prejavovať aj na úrovni dýchania (astma), ORL (alergická nádcha), očí (alergický zápal spojiviek), trávenia (potravinová alergia). Atopická dermatitída najčastejšie postihuje dojčatá a deti, väčšinou medzi 3. mesiacom a 5. rokom a až v 80 % prípadov sa objaví pred 1. rokom. Atopická pokožka však môže pretrvávať aj dlhšie a niekedy až do dospelosti.