Allez au contenu Allez à la navigation

Podráždená pokožka s pocitmi svrbenia, atopická pokožka

Úryvky z diskusií

Share

Ak sa chcete o podráždenej pokožke s pocitmi svrbenia a atopickej pokožke dozvedieť viac, pozrite si odpovede kožných lekárov a alergiológov na otázky, ktoré sa ich pýtali používatelia internetu v diskusiách organizovaných spoločnosťou BIODERMA.

Prevencia sa týka „rizikových” detí, teda detí, ktorých aspoň jeden rodič je atopický. V týchto prípadoch vieme, že v prvých týždňoch života je dobré vyhnúť sa napríklad kontaktu s mačkou. Pokiaľ ide o liečbu, prepuknutie ekzému sa musí liečiť čím skôr protizápalovými liekmi, ako sú dermokortikoidy. Narušenú kožnú bariéru treba ošetrovať každodenne pomocou zvláčňujúcich prípravkov.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zapríčiňujú atopický ekzém. Predovšetkým ide o genetickú predispozíciu, ktorá spôsobuje, že je pokožka suchá a viac „priepustná” ako pokožka detí bez ekzému. Ďalej sú to faktory prostredia, ktoré majú nepriaznivý vplyv na túto geneticky oslabenú pokožku. Medzi tieto faktory patrí používanie príliš agresívnych čistiacich prípravkov na pokožku, alergie na rôzne látky, napríklad niektoré látky obsiahnuté v kozmetických prípravkoch, alergie na niektoré potraviny atď. Atopický ekzém teda nie je len alergickým, ale predovšetkým genetickým ochorením. Ak sa chceme pokúsiť zabrániť vzniku ekzému u rizikových detí (detí, ktoré majú atopický ekzém v rodinnej anamnéze), treba často hydratovať ich pokožku.
Otázka používateľa internetu

Aký je rozdiel medzi atopiou a ekzémom?

Atopia zodpovedá určitej genetickej predispozícii, ktorá sa u detí môže prejaviť rôznymi ochoreniami, napríklad potravinovými alergiami, atopickým ekzémom, sennou nádchou alebo astmou. Existujú aj iné druhy ekzému, ktoré nie sú atopické. Napríklad kontaktný ekzém je alergia, ktorá sa môže objaviť u dospelého človeka bez akéhokoľvek súvisu s atopiou.
Potravinové alergie môžu niekedy zhoršiť ekzém, čo je ale dosť zriedkavé a musia to potvrdiť adekvátne testy, ktoré urobí lekár. Nasledoval by osobitý stravovací režim, pri ktorom by sa vylúčil daný potravinový alergén. Treba však povedať, že vo veľkej väčšine prípadov atopických detí vo veku 5 rokov neexistuje vo vzťahu k stravovaniu žiadne špecifické odporúčanie. 
Je zrejmé, že vaša dcérka trpí atopickým ekzémom. Odporúčam vám navštíviť kožného lekára, ktorý stanoví konkrétnu liečbu. Zatiaľ sa vyhýbajte príliš dlhému kúpaniu, na čistenie používajte čistiace oleje a premasťujte jej pokožku 1- až 2-krát denne lipidovými balzamami, ktoré sú vhodné na atopickú pokožku. Sú to výrobky určené špeciálne pre dojčatá a kúpite ich v lekárni.
Plaváreň nie je v prípade atopických ľudí žiadna kontraindikácia. Treba sa jej však vyhýbať v čase prepuknutia ekzému. Odporúčam vám pred kúpaním používať hydratačný alebo ochranný krém, po kúpaní sa umývať gélom bez mydla a po sprchovaní znovu naniesť hydratačný krém.
Citlivá pokožka je pokožka, ktorá zle znáša akúkoľvek lokálnu starostlivosť a veľmi často vyvoláva pálenie alebo nepríjemné pocity. Človek môže mať citlivú pokožku v priebehu atopickej dermatitídy, ale aj v prípade mnohých iných kožných ochorení.

U atopického dieťaťa je dobré používať hydratačný krém jedenkrát za deň, ale nie je to povinnosť. Niektoré deti majú menej suchú pokožku ako iné a krém sa u nich nemusí nanášať tak často. Hydratačný krém navyše červené škvrny nelieči. Na tieto škvrny treba používať protizápalovú liečbu, ktorú vám predpíše lekár.