Allez au contenu Allez à la navigation

09 July 2019

Slnko deťom prospieva. Nezabudnite však na UV ochranu

Slnko deťom prospieva Nezabudnite však na UV ochranu

 

Čas, ktorý deti priemerne trávia vonku sa v poslednej dobe výrazne skrátil. Podľa odborníkov môže táto skutočnosť ovplyvniť ich správny fyzický aj psychický vývoj. Neseďte preto doma a vyrazte s deťmi spoznávať svet! Slniečko im - ako všetci určite dobre vieme - prospeje omnoho viac, než sedenie pri počítači či televízii. Netreba ani utrácať horibilné sumy v zábavných parkoch - zájdite si napríklad do lesa alebo k rybníku!

Svetlo pol zdravia

Okrem toho, že slnko deťom zlepšuje náladu a dodáva im energiu, je tiež zásadné pre ich vývoj. Vitamín D, ktorého zdrojom je práve slnečné žiarenie, je absolútne nevyhnutný pre rast kostí, podporuje tiež správnu funkciu imunitného systému. Výlety do prírody naviac môžu u detí utíšiť hyperaktivitu. Výskumy totiž poukazujú na fakt, že vďaka pobytu v prírode dochádza ku zlepšeniu pozornosti a zelená farba, rozprestierajúca sa v zornom poli dieťaťa pri vonkajších radovánkach má zase upokojujúce účinky a znižuje tepovú frekvenciu. 

Tráviť čas mimo domov je taktiež forma prevencie pred zdravotnými komplikáciami: je vedecky dokázané, že nedostatok denného svetla vedie ku krátkozrakosti. Skrátením doby používania elektronických zariadení, vyžarujúcich agresívne modré svetlo, môžu deti predísť únave očí, poruchám spánku či nečakaným zmenám nálad.

Slnko je však síce dobrý sluha, ale zlý pán. Detská pokožka je totiž citlivá a vyžaduje špecifickú starostlivosť, ktorá detskú pleť ochráni pred negatívnymi vplyvmi slnečných lúčov. Hoci je pobyt pod šírym nebom pre deti veľmi prínosný, je potreba dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré zaistia, aby bol pobyt taktiež bezpečný:

Pozor na poludňajšie slnko

Nevystavujte deti slnku medzi 11. a 15. hodinou. Škodlivé UVA a UVB lúče v túto dobu naberajú na intenzite a nadmerná expozícia slnku tak predstavuje vážne zdravotné riziko. Detskú pokožku je v poludňajších hodinách treba chrániť taktiež oblečením a opaľovacím krémom - nezabúdajte, že UV žiarenie sa odráža aj do zatienených plôch.

Zoznámte sa: Úžeh a Úpal

Niečo nie je v poriadku. Ako rozpoznať symptómy úžehu a úpalu? Prvý z dvojice vzniká z priameho pôsobenia slnka, druhý zase z vysokých teplôt a vlhkosti. Oba však sprevádzajú podobné príznaky: malátnosť, zrýchlený tep, zvracanie a začervenaná pokožka. V týchto chvíľach dieťa uložte v dobre vetranej miestnosti, schlaďte ho prikladaním studených obkladov a ošetrite spálenú kožu. Použiť môžete napríklad prípravok After sun SOS - jemnú hmlu, ktorá vďaka prítomnosti látky enoxolon prehriatu pokožku okamžite upokojí.

Photoderm After Sun SOS

Zázrak menom H2O

Pri prípravách na výlet letnou krajinou nezabúdajte pribaliť dostatok tekutín. Najvhodnejšou formou hydratácie je samozrejme čistá, nesladená voda. Deti ale majú rady farby - nakrájajte do cestovnej fľaše malé kúsky rôznych kusov ovocia a zeleniny, deťom sa hneď bude piť veselšie! Ovocie a zeleninu pripravte aj vo forme desiaty a vytvorte tak ďalšiu alternatívu kvalitnej hydratácie a osvieženia. Počas horúcich dní sa potíme viac, čím z tela uniká voda a je teda treba ju pravidelne dopĺňať. Avšak deti, plnými dúškami vychutnávajúce si všetky lákadla, ktoré ten zelený oceán všade navôkol ponúka, často neregistrujú signály tela, že je čas sa napiť. Nečakajte preto, kým za vami prídu, radšej sa ich samy opýtajte a osvieženie im pravidelne ponúkajte. 

Sezóna potničiek je tu

Prítomnosť nepríjemných červených pupienkov je u najmenších takmer synonymom slova leto. Potničky sa najčastejšie vyskytujú v oblastiach s obmedzeným prístupom vzduchu - podpažie, triesla, zadoček. Ako prevencia je vhodné pokožku pravidelne oplachovať a čistiť kvalitnými vlhčenými utierkami. Využiť môžete napríklad H2O Micelárne utierky. Ak sa potničky objavia v primeranom množstve, je najvhodnejšie nechať ich svojmu osudu - pokožka má regeneračné schopnosti a poradí si sama. Do druhého dňa začervenanie väčšinou zmizne. Pokiaľ však pupienky ani po niekoľkých dňoch neustupujú, ba dokonca naberajú na intenzite a veľkosti, je potreba poradiť sa s pediatrom. Doma zatiaľ môžete využiť prípravok ABCDerm Change intensif, ktorý odstraňuje začervenanie, rýchlo zmierňuje pocity nepohodlia vďaka D-Panthenolu a pomáha regenerovať oslabenú kožnú bariéru.

Nechaj bunky žiť!

Pri výbere opaľovacej kozmetiky pre deti treba venovať zvýšenú pozornosť zloženiu produktu. S citlivou detskou pokožkou sa musí zaobchádzať nanajvýš “v rukavičkách”. Vyberajte preto také prípravky, ktoré vedľa ochrany pred nebezpečným UV žiarením taktiež posilňujú prirodzené obranné mechanizmy pokožky. Pediatri odporúčajú produkty z rady Photoderm KID a pre deti do troch rokov Photoderm Mineral SPF 50+. Rad Photoderm Kid totiž obsahuje Peptid C, ktorý stimuluje obranné mechanizmy detskej pokožky a funguje tak ako záchranná brzda pred poškodením buniek.

Photoderm Kid

Pokiaľ teda nasledujúcich niekoľko mesiacov budete tieto odporúčania dodržiavať, letné obdobie sa pre vás a vašich najmenších stane omnoho pohodlnejším. Nezostáva teda nič iné ako vám popriať dobrú zábavu!