Niekedy vás pokožka štípe, inokedy brní a niekedy máte pocit, že vás dokonca páli. Aj preto si veľa z nás myslí, že sa jedná o rôzne druhy citlivosti, a teda je potrebné sa o pleť starať rôznymi produktmi.
Aby sme sa v tomto predpoklade utvrdili, na trhu existuje veľké množstvo výrobkov na starostlivosť o pokožku s rôznou škálou citlivosti. Značky z veľkej časti navyše vytvorili vlastné kategórie pre konkrétne podtypy citlivej pleti. Existuje tak množstvo označení a v obchodoch sa môžete stretnúť napr. s názvami ako je "citlivá pleť", "hypersenzitívna pleť" alebo napríklad "reaktívna pleť". Dokonca aj "intolerantná pleť" - tá pôsobí ako keby neznesie v podstate vôbec nič. A v tom momente začíname panikáriť: "Mám dnes citlivú alebo precitlivenú pleť?" "Bude produkt pre ultrasenzitívnu pleť dostatočný, alebo mám radšej rovno siahnuť po produkte so zameraním na intolerantnú pleť?".

Aj preto je pre nás dôležité odpovedať na hlavnú otázku – a to či sú skutočne tieto kategórie také odlišné. Odpoveď je nie! Ide totiž iba o označenie rôznych stupňov intenzity jediného problému: citlivej pleti.


 

Ako opisujú svoju citlivú pleť ľudia po celom svete? A rozlišujú medzi "podráždenou" a "precitlivenou"?

Citlivou pokožkou trpí 60% svetovej populácie . A pretože je táto problematika tak rozšírená, mnoho ľudí zdieľa svoje tipy, nápady a bolesti na internete. Tu je malá ukážka toho, ako ľudia opisujú svoje príznaky citlivej pokožky na webe, a to v krajinách, ako je Francúzsko, Japonsko a Južná Kórea.

Nech už je stupeň citlivej pleti akýkoľvek, opakujú sa stále rovnaké príznaky. To, čo ľudia popisujú vlastnými slovami, zodpovedá oficiálnej definícii citlivej kože: nepríjemné pocity, ktoré sa typicky objavujú v reakcii na podnety, ktoré by za normálnych okolností takéto pocity vyvolávať nemali. Medzi nepríjemné pocity patrí brnenie, pichanie, svrbenie, niekedy pocit pálenia a dočasné začervenanie.

Objektívne sú "podráždené", "precitlivené", "ultrasenzitívne" alebo "intolerantné" typy pleti iba variáciou na rovnakú tému: všetky popisujú citlivú pokožku. Nejedná sa o rôzne typy pleti, ktoré vyžadujú špecifickú starostlivosť. Ide iba o rôzne stupne intenzity jedného problému. A či už sa jedná o mierne štípanie alebo pocit pálenia, biologické mechanizmy ktoré sú zodpovedné za tieto reakcie tela, sú pre všetky typy pleti rovnaké.


 

Príčiny citlivej pokožky

Všetky príznaky citlivej pokožky sú známkou toho, že pokožka je vo väčšej alebo menšej miere poškodená. Liečba príznakov tak pomáha, ale nerieši základný problém. Preto je potrebné nájsť presnú príčinu toho, prečo je vaša pleť citlivá.

Ako sa vlastne pleť stane citlivou? Pretože u oboch sú prípadné dôsledky natoľko nepríjemné, že môžu ovplyvniť kvalitu života. Popíšeme si obe príčiny citlivej pokožky.


 

Dobré vedieť

Citlivá pokožka ako vrodený predpoklad

Vaša pokožka má k citlivosti prirodzenú tendenciu, ktorá je navyše trvalá. Aj preto sa chceme o pokožku starať čo najlepšie, aby sme nad ňou opäť mohli získať kontrolu.

 

Citlivá pokožka ako vyvolaná reakcia

Vyvolaná citlivosť (teda reakcia na určitý podnet) je občasná a typicky prerušovaná, ale globálne sa tento problém stále rozširuje. Vaša pokožka sa stáva citlivejšia a horšie reaguje na vonkajšie faktory, ako je znečistenie nášho životného prostredia, kozmetika alebo stres a samozrejme mnoho ďalších. To, že má naša pokožka na vybraný podnet negatívnu reakciu, si najskôr nemusíme ani uvedomiť. Aj preto je tu hlavnou úlohou posilnenie našej pokožky.

Pokiaľ máte citlivú pleť, riešite pravdepodobne veľa starostí, ktoré s ňou súvisia. Od stavu vašej pleti, nutnej obmeny každodennej rutiny starostlivosti o pleť až po náročný výber tých správnych produktov. Toľko starostí tak ľahko prerastie do frustrácie, pretože máme nad svojou pleťou zdanlivo len veľmi malú kontrolu.

A dáme vám za pravdu, že existuje široká škála výrobkov pre rôzne typy citlivej pleti, čo robí výber toho správneho produktu o toľko náročnejší. Väčšina z nich však pleť "izoluje" - nadmerne chráni. Potom ale nepomôže lepšiemu prispôsobeniu sa pleti aktuálnemu prostrediu. Dochádza tak ku krátkodobému upokojeniu príznakov, ktoré sa ale skutočných príčin citlivosti nedotknú. Naším cieľom je pritom ísť hlbšie, s aktívnou starostlivosťou, ktorá by liečila príčinu citlivej pleti a pomohla jej lepšie sa brániť. Jedine to totiž prinesie dlhodobé upokojenie a úľavu od nepríjemných pocitov a starostí.

BIODERMA preto vytvorila produkt Sensibio Defensive, aktívny upokojujúci krém, ktorý je založený na ekobiologických princípoch spoločnosti NAOS. Pretože BIODERMA rešpektuje vašu pokožku ako vlastný ekosystém, pôsobia jej produkty na konkrétny dôvod a príčiny citlivej pokožky v rámci jej ekosystému. Citlivej pokožke sa tak vracia schopnosť lepšie sa brániť. Sensibio Defensive dodá vašej pleti potrebnú vzpruhu, vďaka ktorej sa stane silnejšou a môže tak účinne odolávať dráždivým a spúšťacím faktorom z nášho okolia – pokožka tak opäť môže začať fungovať harmonicky so svojim okolím.

Vyhnete sa tiež zložitému hľadaniu, meneniu a skúmaniu radu produktov. Pre prirodzene citlivú pokožku a pre pokožku, ktorá postupne nadobudla citlivosť, stačí jeden hydratačný krém bez ohľadu na príčiny. Sensibio Defensive je všetko, čo je potrebné použiť na citlivú pleť, čím sa uľahčí naša každodenná starostlivosť o pleť.

Viac informácií o našom výrobku sa dozviete z nášho článku "Sensibio defensive: ošetrujúci a upokojujúci krém, ktorý posilňuje sebaobranu pokožky".

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka Normálna pleť

Micelárna technológia

Sensibio H2O

(8 hodnotení)

Originálna upokojujúca micelárna voda, ktorá čistí a rešpektuje kožnú bariéru

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka Normálna až zmiešaná pokožka

Micelárna technológia

Sensibio H2O Micelárne obrúsky

(Napíšte prvú recenziu)

Čistiace a upokojujúce obrúsky vlhčené micelárnou vodou na citlivú pleť.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Citlivá pokožka

Patent D.A.F.

Sensibio Gel moussant

(5 hodnotení)

Upokojujúci micelárny čistiaci gél, ktorý podporuje prirodzenú hydratáciu pokožky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio AR Krém

(3 hodnotenia)

Dlhodobé pôsobenie proti začervenaniu. Ultra komfort.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka

Patent Toleridine™

Sensibio Očný gél-krém

(1 hodnotenie)

Upokojujúca a hydratačná starostlivosť na citlivé okolie očí.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka a získaná citlivosť

Technológia Defensive

Sensibio Defensive

(7 hodnotení)

Aktívny upokojujúci krém so sviežou a ľahkou textúrou, ktorý posilňuje vlastné obranné mechanizmy pokožky, zjemňuje ju a vyhladzuje

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka

Patent Toleridine™

Sensibio Forte

(Napíšte prvú recenziu)

Upokojujúca starostlivosť s rýchlou a dlhodobou úľavou pre poškodenú pokožku

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka a získaná citlivosť

Technológia Defensive

Sensibio Defensive rich

(3 hodnotenia)

Aktívny upokojujúci krém s bohatou a výživnou textúrou, ktorý posilňuje vlastné obranné mechanizmy pokožky, vyživuje ju a zjemňuje

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci