Allez au contenu Allez à la navigation

Dehydratovaná pokožka

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Akýkoľvek typ pokožky (suchá, mastná, zmiešaná) môže byť dehydratovaný. Dôsledky dehydratácie sú viditeľné niekedy viac, inokedy menej. Nedostatok vody sa však prejavuje nepríjemným pocitom v oblasti tváre a celého tela, prípadne časti tela, a to predovšetkým po kúpaní alebo sprchovaní. Aj keď sú príznaky dehydratovanej a suchej pokožky veľmi podobné, nesmieme si ich mýliť. Ide o dva rôzne problémy pokožky. Ak sa chcete dozvedieť viac o suchej až veľmi suchej pokožke, navštívte tento odkaz.

Zhrnutie
 1. Ako rozoznať dehydratovanú pokožku?
 2. Aké sú príčiny dehydratácie pokožky?
 3. Ako funguje regulácia vody v koži?
 4. Ako rozlíšiť dehydratovanú pokožku od suchej pokožky?
 5. Koho postihuje?
Dehydratovaná pokožka

Ako rozoznať dehydratovanú pokožku?

Dehydratácia pokožky sa prejavuje stratou jasu s viac či menej intenzívnymi a pretrvávajúcimi pocitmi napnutia. Pokožka je napnutá predovšetkým po umývaní a objavujú sa na nej aj šupiny. Ide o neobvyklý a dočasný stav, ktorý nemusí súvisieť so „suchým” typom pokožky, takže aj v prípade mastnej pokožky sa môžu prejaviť krátke obdobia dehydratácie. 

Aké sú príčiny dehydratácie pokožky?

Voda, rovnako ako vzduch, je nevyhnutnou súčasťou života. Približne 65 % celkovej hmotnosti dospelého človeka tvorí voda. Objem vody v tele človeka vážiaceho 70 kíl je približne 49 litrov, pričom 15 % sa nachádza v koži. Význam vody je tu zásadný. Koža je naozajstným zásobníkom vody, z ktorého čerpajú iné orgány a ktorá umožňuje výmenu s vonkajším prostredím. Voda sa premiestňuje z dermy na povrch a difúzne sa rozptyľuje v jednotlivých vrstvách. Tento prietok vody sa nazýva transepidermálna strata vody (TEWL). Zrohovatená vrstva (vrchná vrstva epidermy), ktorá je prirodzene chránená hydrolipidovým filmom, brzdí proces vyparovania. V prípade poškodenia tejto fyziologickej bariéry sa TEWL zrýchli, čo spôsobuje vysušovanie pokožky. Voda prítomná v derme už neprúdi až do epidermy, hydrolipidový film prestáva plniť svoju funkciu. Dehydratáciu môže spôsobovať celý rad faktorov:
 • Environmentálne faktory, ako chlad, zima, vietor, znečistenie, UV žiarenie...
 • Vonkajšie faktory, ako tabak alebo alkohol
 • Emocionálne faktory, stres alebo únava
 • Určité typy liečby, napríklad liečba proti akné alebo liečba na zníženie cholesterolu…
 • Príliš dráždivé, detergentné, čistiace a vysušujúce kozmetické prípravky

Ako funguje regulácia vody v koži?

Koža je veľmi citlivá na nedostatok vody, a preto je vybavená mechanizmom hydroregulácie.
 1. Hydroregulácia kože - Voda tvorí 70 % kože. Takmer 75 % sa nachádza hlboko v derme, kde zohráva dôležitú úlohu pri odolnosti kože. Hydratácia epidermy je dôsledkom zásahu dvoch prvkov: statickej, viazanej vody a dynamickej vody, ktorá prúdi. Hydroregulácia umožňuje rovnováhu medzi týmito dvomi vodnými zložkami, čo je jediná záruka fyzickej a funkčnej integrity kože. Hydroregulácia zahŕňa 3 hlavné faktory: prirodzené hydratačné faktory (NMF), lipidy zrohovatenej vrstvy a akvaporíny.
 2. Faktory hydroregulácie, prirodzené hydratačné faktory (NMF) - NMF sú molekuly schopné viazať vodu v zrohovatenej vrstve. Pôsobia zvlhčujúco. Najznámejšie NMF sú urea a kyselina mliečna. Rovnaké vlastnosti majú aj ďalšie látky používané v kozmetickom priemysle, predovšetkým glycerín a xylitol.

Ako rozlíšiť dehydratovanú pokožku od suchej pokožky?

V prípade dehydratovanej pokožky hovoríme o prechodnom stave. Do pôvodného stavu ju dostane primeraná starostlivosť. Ide o narušenie vrchnej vrstvy epidermy, ktorej chýba voda. Nedostatok hydratácie narúša bariérovú funkciu kože a spôsobuje nepríjemné pocity. Naopak, suchá až veľmi suchá pokožka je trvalý stav. Ide o osobitý typ pokožky, ktorej chýba voda a zároveň aj lipidy. Ak sa chcete dozvedieť viac o suchej až veľmi suchej pokožke, navštívte tento odkaz.

Koho postihuje?

Za určitých okolností alebo v určitých ročných obdobiach môže dehydratácia zasiahnuť akýkoľvek typ pokožky.