Svrbenie kože je preatopický ekzéma atopickú kožu aj bez ekzému úplne typické. Existujú dokonca hypotézy, že vlastným prejavom atopického ekzému je práve svrbenie a vyrážka vzniká len druhotne, ako dôsledok škrabania. 

 

Čo je vlastne svrbenie a akú má funkciu? 

Svrbenie je nepríjemný pocit unikátny pre kožu – žiadny iný orgán okrem kože ho nemá. U zvierat a u ľudí malo svrbenie kože pôvodne pozitívnu, ochrannú funkciu. Upozorňuje totiž na prítomnosť parazitov, hmyzu či iných živočíchov či rastlín, teda na nebezpečenstvo pre daný organizmus a riziko ohrozenia jeho fungovania alebo dokonca života. Svrbenie bez príčiny stráca svoj pôvodne prospešný zmysel a svojho nositeľa hendikepuje. 

Svrbenie vzniká podráždením nervových zakončení v koži.Tento signál sa prenáša nervovými vláknami do mozgu, kde je vyhodnotený, a inými nervovými vláknami prichádza impulz k svalom, čo vedie k poškriabaniu za účelom odstránenia príčiny. Svrbenie sa často objavuje u kože s porušenou bariérovou funkciou, ktorá sa laicky označuje ako citlivá, dráždivá, intolerantná. Tu totiž dochádza k dráždeniu nechránených nervov v koži pôsobením inak neškodných vplyvov, ako sú teplo, zima, trenie, potenie a pod. Kožné nervy aj kožné bunky sú u týchto osôb navyše voči týmto inak bežne znášaným podnetom zvýšene vnímavé. Okrem ekzematikov a alergikov sa s takto citlivou kožou môžeme stretnúť u ľudí so suchou či starnúcou kožou a tiež je častejšia u žien ako u mužov. 

Silné, dlhodobé svrbenie kože je často horšie ako bolesť, núti k škrabaniu, čo vedie k zraňovaniu kože a zápalu a ten zase vyvoláva a zhoršuje svrbenie. Ide tu o akýsi bludný kruh svrbenia a škrabania. Svrbenie vedie cez škrabanie k poraneniu kože, kde sa potom ľahko uchytávajú a množia baktérie, čo vedie k zhoršeniu svrbenia, zhoršeniu hojenia kože či kožnej choroby a prípadne aj infekcii. Chronické škrabanie môže vyvolať prvé prejavy ekzému– koža je potom zhrubnutá, suchá, olupuje sa, tvoria sa chrasty, až svrbivé uzly. 

Svrbenie pokožky ovplyvňuje mnoho faktorov ako spánok, osobný, študijný či pracovný život. 

 

Dlhodobé svrbenie kože bez akejkoľvek vyrážky či zjavnej príčiny môže byť reakciou na vnútorne užívané lieky, ochorenia žlčníka, štítnej žľazy, ochorenia krvotvorby, nádory, neurologické alebo psychiatrické choroby, HIV infekciu, parazitárne choroby či drogovú závislosť. U týchto celkových príčin obvykle svrbí koža celého tela. Príčiny svrbenia kože sa u jedného človeka môžu aj kombinovať. 

 

Časté je svrbenie kože navečer, čo je dané okrem vyvolávajúcej príčiny aj prirodzeným znížením hladiny kortizolu v krvi večer a v noci – tento hormón nadobličiek pôsobí nielen protizápalovo, ale aj protisvrbivo. Svrbenie kože ráno je menej časté, v takýchto prípadoch sú v podozrení vplyvy pôsobiace cez noc (potrava a lieky používané navečer, prostredie spálne atp.).Pri hľadaní príčin sa sledujú časové súvislosťou vzniku svrbenia – práce, voľný čas a koníčky, domáce prostredie. Častejšie koža svrbí v zime ako v lete, a to z viacerých dôvodov, ako je suchý vzduch vo vykurovaných miestnostiach aj vonku, teplo a trenie odevom, presušenie kože, menší pocit smädu a horšia hydratácia. Tiež imunitný systém sa s meniacou sa sezónou musí týmto zmenám prispôsobovať, čo vedie k prechodnému rozkolísaniu imunitnej rovnováhy, a to sa zjavne prejaví častejšie práve pri zápalových kožných chorobách ako pri zdravej koži. 

U atopikov svrbí koža najčastejšie v oblasti jemnej, tenkej kože, teda v kožných ohybov, ako sú zákolenné, lakťové jamky, zápästie, viečka, krk, ale aj v miestach trenia kože, ako sú lopatky, v páse, predkolenia a lýtka. 

Svrbenie v tvári, najmä na perách a jazyku, môže byť varovným signálom začínajúcej anafylaxie – ťažké alergické reakcie s opuchom kože a slizníc, s dýchacími a prehĺtacími ťažkosťami (niekedy aj so začervenaním kože či priamo žihľavkou) s následným rozvojom šokového stavu. 

 

Prekúrené miestnosti, nepriedušné oblečenie, horúce kúpele, sauna, teplo v lôžku. 

Oblečenie – hrubé tkaniny, vlna, parfumované aviváže; textilné švy, etikety, nepriedušné či tesné oblečenie, opasky. 

Práca, športy, voľný čas.

Pobyt v zafajčenom alebo prašnom prostredí.

Časté či dlhé umývanie a kúpanie, časté plávanie v bazéne, masáže aromatickými emulziami, umývacie prostriedky – vysušujúce a parfumované mydlá, peny. 

Ostrá a korenené jedlá, aromatické ovocie, alkohol, horúce nápoje, aromatické syry atp. 

Stres a nedostatok spánku.

Vhodná starostlivosť o kožnú bariéru sa u ekzému dokonca považuje za druh liečby. A ak viete, prečo, čo a ako používať, tak sú tak výsledky liečby, ako aj starostlivosť o kožu lepšie. Pomôcť si môžete tiež vhodným výberom stravy

Ako sa dá svrbeniu predchádzať alebo ho aspoň zmierniť? 

Svrbenie je možné vhodnou prevenciou a starostlivosťou o kožu a liečbou vždy zmierniť. Atoderm Sprchový olej poskytne pokožke po sprchovaní 24 hodinovú hydratáciu a upokojuje podráždenie. Telový krém Atoderm Intensive baume má protisvrbivý účinok, pokožku upokojuje a znižuje nutkanie na škrabanie a tiež pokožku intenzívne vyživuje. Pre rýchlu úľavu počas vzplanutia ekzémuodporúčame Atoderm SOS sprej, ktorý upokojuje pocit svrbenia počas 60 sekúnd s účinnosťou 6 hodín. V prípade svrbenia pokožky v oblasti očných viečok poskytne dlhodobé upokojenie pokožkyAtoderm Intenzívne oko. 

Úplné vyliečenie nie je vždy reálne – záleží na tom, či sa podarí odhaliť spúšťače svrbenia a či sú odstrániteľné. 

Súčasťou zvládania svrbenia je aj vyhýbanie sa určitým faktorom, ktoré svrbenie vyvolávajú či zhoršujú. Ide o tzv. spúšťače, ktorých obmedzeniam možno svrbeniu často predísť alebo ho zmierniť. Týka sa to tak vplyvov miestnych, ako aj celkových. 

  • doktorka Benáková, dermatologička

    MUDr. Nina Benáková, Ph.D., dermatologička.

    Dermatovenerológii sa venuje cez 30 rokov. Pracovala dlhé roky ako primárka Sanatória pre ekzematiky a psoriatikov Prosanum a neskôr ako primárka Sanatória Achillea v Prahe. Veľa rokov teraz pracuje v alergoimunologickom centre ImmunoFlow v Prahe 9, kde sa venuje dermato-alergológii. Opakovane bola dermatológmi zvolená vedeckým sekretárom výboru Českej dermatovenerologickej spoločnosti ČLS JEP. Zaoberá sa dermatovenerológiou v celej šírke, najviac však atopického ekzému a ďalších ekzém-dermatitíd, chronickej žihľavky, ale aj akné a tvárových dermatóz. Pravidelne prednáša a publikuje, je autorkou mnohých článkov v odborných časopisoch a tiež autorkou niekoľkých monografií. 

    MUDr. Nina Benáková, Ph.D., dermatologička. 

    MUDr. Nina Benáková, Ph.D., dermatologička.

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive Umývacia kocka

(Napíšte prvú recenziu)

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive gel-crème

(1 hodnotenie)

Intenzívne zmierňuje svrbenie. Mimoriadne svieža, vyživujúca starostlivosť o pokožku.

Veľmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Préventive

(Napíšte prvú recenziu)

Vyživujúci a ochranný krém vhodný na pokožku ihneď od narodenia.

Veľmi suchá až atopická pokožka Suchá až veľmi suchá pokožka